اخبار > افتتاح نمایشگاه بخش ویژه تصویر سال صمديان: این عکس‌ها جلوه‌ای از فضای ایرانی در حال فراموشی است

kimiyanik.jpg

سیف‌اله صمدیان درباره بخش ویژه عکاسی «جشن تصویر سال» با عنوان «پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ایرانی» گفت: عنوان نمایشگاه ما «کهنسالی» نبود، بلکه هر کدام از عکس‌هایی که در این نمایشگاه به‌نمایش درآمده، جلوه‌ای از فضاهای ایرانی روبه فراموشی است.

kimiya nik-18.jpg

دبیر چهاردهمین «جشن تصویر سال» در حاشیه افتتاح نمایشگاه بخش ویژه این رویداد، گفت: امسال اتفاقات متعددی از حادثه پلاسکو تا درگذشت آیت‌الله رفسنجانی، باعث شد نمایشگاه‌های عکس تصویر سال متنوع باشد. ما به‌جز پنج بخش مستند اجتماعی، خبری، ورزشی، هنر و نگاه دیگر، به‌خاطر واقعیت حاکمیت تکنولوژی دیجیتال بر جهان، بخش عکس‌های موبایلی و بخش «ایران ما» را قرار دادیم، زیرا اعتقاد داریم باید از عکس‌های دوران آنالوگ و حتی دیجیتال که امروزه تعداد «عکس‌بردارها» را زیاد کرده، استفاده شود تا عکس‌های متنوعی از شهرهای مختلف ایران به‌دست ما برسد.

او ادامه داد: امسال فکر کردیم با توجه به این دنیای مجازی که چه بخواهیم چه نخواهیم، تمام نگاه‌های ما را به عواطف و داشته‌های‌مان تغییر می‌دهد، تا دیر نشده و تا توجه نوه‌ها از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها به‌طور کامل بریده نشده است، این عکس‌ها به‌گونه‌ای جمع‌آوری شود.

kimiya nik-9.jpg

صمدیان با اشاره به انتخاب نام «پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ایرانی» برای این بخش، گفت: این عنوان را با همکاری شهرداری تهران انتخاب کردیم و به‌دلیل نداشتن جای کافی در خانه هنرمندان، به پیشنهاد شهرداری، نمایشگاه را در باغ - موزه هنرهای ایرانی برگزار کردیم که دقیقا مکانی بود که ما برای این کار نیاز داشتیم، زیرا فضایی خانگی، ایرانی و صمیمانه دارد. افتتاحیه آن را هم جدای از افتتاحیه «تصویر سال» در نظر گرفتیم.

دبیر جشن تصویر سال اظهار کرد: فکر کردیم تا آخر فروردین، نمایشگاه را ادامه دهیم تا به کسانی که در تهران هستند و افرادی که از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند و به دیدن فضاهای باصفا می‌روند، آدرسی برای دیدن گذشته‌های خودشان در قالب تصویر بدهیم.

صمدیان با بیان این‌که امیدوارم این بخش، در سال‌های آینده هم تکرار شود، گفت: هم ما و هم ارسال‌کننده‌های عکس‌ها متوجه شدیم قرار نیست وقتی ‌می‌گوییم پدربزرگ و مادربزرگ، پرتره چند فرد کهنسال را عکاسی کنند و بفرستند، حتی این نوع عکس‌ها را از آنچه در نمایشگاه به‌نمایش درآمد، جدا کردیم و عکس‌هایی را به‌نمایش گذاشتیم که فضای خانگی یا خاطره‌ای را از پدربزرگ و مادربزرگ نشان بدهد یا نوه‌ها نیز در کنار آن‌ها حضور داشته باشند، یعنی عنوان نمایشگاه ما «کهنسالی» نبود و عده‌ای این را اشتباه کرده بودند.

او تاکید کرد: هر کدام از این عکس‌ها جلوه‌ای از فضای ایرانی در حال فراموشی است و هم آموزشی است برای نوع نگاه عکاس‌ها.

kimiya nik-19.jpg

 در این بخش که ۱۳ اسفندماه در باغ‌ - موزه هنرهای ایرانی افتتاح شد و تا پایان فروردین ۱۳۹۶ ادامه دارد، ۸۰ عکس از مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌های ایرانی به‌صورت پرتره، زندگی روزمره، حضور در آیین‌ها و مراسم ملی و مذهبی و سایر جنبه‌های زندگی‌شان (از جمله محل سکونت با حضور یا با یادگاری‌های باقی‌مانده از آن‌ها) گرفته شده باشند، ارائه شده است.

در بخش «پدربزرگ و مادربزرگ ایرانی» از سوی هیات داوران بخش عکس به ۱۰ اثر برگزیده، تندیس تصویر سال، دیپلم افتخار و ۱۰ میلیون ریال به هریک از برگزیده‌ها از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اهدا می‌شود.

باغ - موزه ایرانی در میدان تجریش، خیابان شهید دربندی (مقصودبیگ)، خیابان دکتر حسابی، شماره‌ ۳۰ واقع است.

چهاردهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر، از اول اسفند در بخش‌های اصلی و وی‍ژه موبایل، ایران ما، پلاسکو و آیت‌الله هاشمی در همه‌ فضاهای نمایشگاهی خانه هنرمندان ایران برگزار شده است که تا ۲۰ اسفندماه ادامه دارد.

ايسنا

kimiya nik-13.jpg

kimiya nik-6.jpg

kimiya nik-20.jpg

kimiya nik-12.jpg

kimiyanik-16.jpg

عكس‌ها: كيميا نيك