pull-icon
logo-mobile
avatar

نام و نام خانوادگی

حساب کاربری

Dashboard

خروج

اخبار > شب چهاردهم ماه، سیزدهمین جشن تصویر سال برندگانش را معرفی کرد

شب چهاردهم ماه، سیزدهمین جشن تصویر سال برندگانش را معرفی کرد

20160304_164929.jpg

برنامه مراسم پایانی و اهدای جوایز سیزدهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر ۱۴ اسفند ۱۳۹۴ با عکس گروهی هنرمندان حاضر بر جاده تصویری‌ها در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. عکس را امسال هم فرهاد توکلی فارسانی گرفت.

Leila_Ebrahimi (14).jpg

به گزارش دبیرخانه تصویر سال، این برنامه با اجرای نادر داوودی با همراهی رضا رخشانی همراه بود و سیف‌اله صمدیان پیش از ارایه گزارشی از روند برگزاری سیزدهمین جشن تصویر سال و جشنوراه فیلم تصویر گفت به هر نحوی که بود، ظاهرا نحسی سیزده رفع شده است و ما زیبایی ماه شب چهارده را پیش رو داریم. او ازحضور تیپ‌های متفاوت هنرمندان حاضر یاد کرد و بخش‌های ویژه و بزرگداشت‌هایی که برای بزرگان تصویر ایران در دو سال گذشته در تصویر سال برگزار شد، گفت و به تقدیرهایی اشاره کرد که برای رویدادهای شاخص هنرهای تجسمی و شهدای عکاس در جشن تصویر سال اتفاق افتاد. 

Milad Mokhtari (4).JPG

صمدیان از دوری از سیاست زدگی تصویر سال با کمترین تنش هم گفت و با بیان اینکه این جشن بیش از همه به نفع جوانانی بود که ١٣ سال است، آثارشان را برای تصویر سال ارسال می‌کنند توضیح داد، هنرمندان شاخص و همه فن حریف هم کنار ما بودند و اتفاقا هیچکس هم به ما نه نگفت. شاید این موضوع به‌خاطر فضای امن فرهنگی است که در تصویر سال وجود دارد. امیدوارم سال‌های بعد با خیال راحت‌تر کار کنیم. امسال همزمان با برنامه‌ریزی و کارهای اجرایی برگزاری تصویر سیزدهم نقل مکانی به مکان جدید داشتیم؛ اما ظاهرا کار‌ها خوب پیش رفته است. هرچند که من دو هفته است که خانه نرفته‌ام! 
او از زنده‌یاد محمد بهتویی مالک مکان ۲۴ ساله دفتر تصویر در خیابان گلریز هم یاد کرد و گفت: اگر محمد بهتویی و امنیتی که به لحاظ اقتصادی ایجاد کرد، نبود، متاسفانه این جمع هم نبود. او نخستین تقدیر این مراسم را با اهدای لوح قدر‌شناسی تصویر سال به نمایندگی از سوی خاندان بهتویی به مهندس مصطفی انجام داد. 

Milad Mokhtari (2).JPG

نادر داوودی - عکاس و مستندساز- گفت: من و سیف اله صمدیان سال هاست، کنار یکدیگر هستیم و کارمان را در یک دفتر کار شروع کردیم. ٢۴ سال از عمر این پروژه می‌گذرد و ١٣ سال است که در قالب تصویر سال برگزار می‌شود. شاید آن‌ها که جوان هستند، ندانند، چه عمری برای این موضوع صرف شده است. بار‌ها از سیف‌اله صمدیان پرسیده‌اند، که چرا این کار را می‌کند؟ چون این نوع کار‌ها توجیه اقتصادی ندارد. امیدوارم کسانی که فعالیت اقتصادی می‌کنند تصویر سال را ببینند. 

Leila_Ebrahimi (22).jpg

مجید رجبی معمار -مدیر عامل خانه هنرمندان- نیزعنوان کرد: میزبانی جشن تصویر سال  از توفیقات خانه هنرمندان است . ما سعی کردیم، همه امکانات موجود را در اختیار آقای صمدیان و تیمش قرار دهیم. امیدواریم که این امکانات در سال‌های آینده بیشتر شود.

Leila_Ebrahimi (20).jpg

برنامه با پخش مالتی مدیای عکس‌هایی از فیلم محمد (ص) و تقدیر از محمد فوقانی عکاس این فیلم ادامه پیدا کرد. 


Milad Mokhtari (8).JPG

با معرفی داوران بخش گرافیک زیر ۲۵ سال - بهرام کلهرنیا، مصطفی اسدالهی و مسعود سپهر- برندگان بخش گرافیک معرفی شدند. 
لوح تقدیر و جایزه نقدی سه میلیون ریالی به تقدیر شدگان و دیپلم افتخار و جایزه نقدی هفت میلیون ریالی به دو نفر در هر بخش و تندیس جوانان زیر ۲۵ سال و لوح افتخار همراه با جایزه نقدی ده میلیون ریالی به نفرات اول همه بخش‌ها اعطا شد. 
محمد آراسته نسب و حسین اسکندری تقدیری‌های بخش گرافیک، حسام بیک محمدی و هانیه حیدری برندگان دیپلم افتخار و عاطفه آشوری برنده تندیس جشن سیزدهم تصویر سال بودند. 

Milad Mokhtari (9).JPG

با پخش مالتی مدیای کاریکاتور‌ها و کارتون‌های منتشر شده در سال ۱۳۹۴ و معرفی داوران بخش کاریکاتور - کامبیز درمبخش، احمد عربانی و بزرگمهر حسین‌پور – در بخش کاریکاتور جوانان زیر ۲۵ سال، محمد باباکوهی، مجید داوودی، آرش فرخی و مجتبی حیدرپناه تقدیر شدند. 
شاهین کلانتری و سحر فتاح برنده دیپلم افتخار و مجتبی حیدرپناه برنده تندیس و لوح افتخار جایزه جوانان زیر ۲۵ سال بخش کاریکاتور بودند. 

Leila_Ebrahimi (32).jpg

با حضور محمد صیاد و محسن شاندیز – عکاسان باسابقه خبری ایران - با اهدای لوح سپاس و تندیس ویژه تصویر سال از مهدی قاسمی، امید وهاب‌زاده و علی محمدی به خاطر مجموعه عکس‌های ۵+۱ که به صورت مالتی مدیا در جشن تصویر سال ارایه شده، با تقدیم لوح سپاس و تندیس ویژه تصویر سال تقدیر شد. 
کاوه کاظمی، فرزانه خادمیان و صمد قربان‌زاده داوران بخش عکس این دوره از جشن تصویر سال بودند. 

Leila_Ebrahimi (40).jpg

در بخش عکس‌های مستند اجتماعی با دعوت از صمد قربان‌زاده و مسعود زنده روح کرمانی -رییس انجمن عکاسان ایران -، از محمد مهدی کاربخش تقدیر شد و دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مهران میرزایی و محمد نظری رسید و سینا شیری تندیس این بخش را گرفت. 

Leila_Ebrahimi (47).jpg

سعید دستوری و محسن راستانی جوایز بخش عکس‌های نگاهی دیگر را اهدا کردند. سامان عبدیانی تقدیر شد و دیپلم افتخار به بهراد حسین‌پور رسید و تندیس این بخش به میلاد مختاری تعلق گرفت. 

Milad Mokhtari (14).JPG

عکس‌های هنر و هنرمندان را ساعد نیکذات و عبداله صمدیان و صمد قربان‌زاده به برترین‌های این بخش تقدیم کردند. سینا عدلی تقدیر شد و دیپلم افتخار به حسین اسماعیلی و سینا شیری رسید. تندیس جایزه جوانان زیر ۲۵ سال نیز به رژین دلفان اختصاص یافت. 
پس از نمایش مالتی مدیایی با عنوان «ورزش ایران در سال ۱۳۹۴» از نگاه احمد معینی‌جم، علی قلمسیاه از او با اهدای لوح تقدیر و تندیس ویژه قدردانی کرد و عکاسان ورزشی را به انجام ورزش توصیه کرد. 

Leila_Ebrahimi (62).jpg

در بخش عکس‌های ورزشی، دیپلم افتخار به پیام ثانی وعلی شریف‌زاده اعطا شد و خشایار جوانمردی تندیس جشن تصویر سال را برد. 

Leila_Ebrahimi (66).jpg

اما در بخش عکس‌های خبری یلدا معیری و منا هوبه فکرجایزهٔ نفرات بر‌تر را اعطا کردند. مهدی بلوریان و یاسمن دهمیانی تقدیری بودند و دیپلم افتخار به آرمین کرمی و عرفان کوچاری رسید و محمدباقر شاهین تندیس را از آن خود کرد. 

Milad Mokhtari (20).JPG

برای اهدای بخش جوایز بخش ویژه موبایلی با دعوت از افشین شاهرودی و روشن نوروزی جوایز این بخش تقدیم شد. 
به برندگان این بخش دیپلم افتخار و جایزه نقدی ۵ میلیون ریالی اهدا شد. فواد اشتری، خشایار جوانمردی، دانیال خدایی، مسعود قرایی و علی کشاورز پنج منتخب داوران بودند. 

Milad Mokhtari (22).JPG

برای بخش گربه‌های ایرانی، سیف اله صمدیان و علیرضا غفاری روی سن آمدند و به برندگان این بخش هم دیپلم افتخار و جایزه نقدی ۵ میلیون ریالی اهدا شد. شهروز الستی، خشایار جوانمردی، آرش چمن آرا، علی کشاورز و قدیر وقاری شورجه برنده‌های این بخش بودند. 
اما در این بخش علاوه بر جوایز مربوط به رای هیات داوران، دبیر جشن تصویر سال، جایزه ویژه‌ای را به سه نفر در بخش گربه‌های ایرانی به پاس توجه و مراقبت انسانی از حیوانات خانگی، با اعطای اهدای لوح سپاس و تندیس ویژه گربه‌های ایرانی تقدیر کرد. پریوش نظریه، بابک چمن آرا و ماهور احمدی تندیس گربه‌های ایرانی را که از طراحی متفاوتی برخوردار بود را همراه با لوح تقدیر به خانه بردند. 

Milad Mokhtari (23).JPG

پس از آن مالتی مدیای حمیرا طیبی پور از کویرهای ایران و گروه‌های آفرود پخش شد و سیف اله صمدیان از زنده یاد حمیده رضوی یاد کرد که چندی پیش در کویر در جریان یکی از آفرود‌ها جان خود را از دست داد. او از پروژه‌های عکاسی و ویدئو آرت خلاقانه این هنرمند فقید در چند سال آخر حیاتش با تحسین یاد کرد. 

اما فرزاد هاشمی، لوح سپاس و تندیس ویژه تصویر سال را به حمیرا طیبی‌پور اهدا کرد و در بخش ایران ما نیز با حضور جمشید بایرامی و حسن غفاری بر‌ترین‌ها؛ تهمینه رازقی، ولی محسنی سیس، حسین علیزاده، محبوبه فرج الهی، امین فایضی، محمد نسایی، آیلاسادات هاشمی، داوود ایزدپناه، آذین حقیقی و سینا شیری معرفی شدند. 

Milad M (79).JPG

در ادامه، نوبت به معرفی برندگان بخش فیلم رسید. رخشان بنی اعتماد، علیرضا زرین دست و سعید روستایی داوری این بخش را برعهده داشتند. علیرضا زرین دست و سعید روستایی از حاضران در مراسم بودند. 

Milad Mokhtari (28).JPG

در بخش فیلم‌های زیر ۱۵ دقیقه، فیلم‌های «امحا» به کارگردانی کوثر حیدری و شفق ابوسبا، «بازتاب» به کارگردانی جعفر صیادی، «بیگانه» به کارگردانی فردین انصاری تقدیر شدند و دیپلم افتخار به دو فیلم «تاریک روشن» به کارگردانی بهنام عابدی و برای دو فیلم «قرمز» و «پنج شنبه و نیم»، به کارگردانی سیدمهدی حسینی و سیدحمید حسینی رسید و تندیس جایزه جوانان زیر ۲۵ سال به «خوشبختی بدون پول»، به کارگردانی مهیار حمیدیان تعلق گرفت. 

Milad Mokhtari (27).JPG

در بخش فیلم‌های بالای ۱۵ دقیقه فیلم‌های «چاق کچل سیبیلو» به کارگردانی محسن نجفی مهری، «بَردی»، به کارگردانی محسن کولیوندی، «وقتی صنم گریست» به کارگردانی مجید شیدا و فریبرز آهنین، «طیب» به کارگردانی مهدی مطهر و احمد کشاورز، «کشتارگاه» به کارگردانی بهزاد آزادی تقدیر شدند و دیپلم افتخار به فیلم‌های «سبز کله غازی» به کارگردانی آرمان خوانساریان و «چشم جنگ» به کارگردانی یوسف حاتمی‌کیا و مهدی برجیان اعطا شد و تندیس این بخش را فیلم «سکوت کن» به کارگردانی حسین امیری دوماری و پدرام پورامیری گرفت. 

Leila_Ebrahimi (77).jpg

جایزه «بهترین تصویر»، آخرین جایزه مراسم عصر جمعه ۱۴ اسفندماه بود که با تقدیر از علی طالبی برای فیلم «قرمز» تندیس بهترین تصویربه طور مشترک به آرام طهماسبی و ابوالفضل آبشت برای فیلم «امحا» اهدا شد.

جشن تصویر سال تمام نشده است. نمایشگاه تصویر سال تا ۱۸ اسفند در گالری های خانه هنرمندان برپاست. جشنواره فیلم تصویر هم تا ۲۰ اسفند ادامه دارد.


Leila_Ebrahimi (1).jpg

Leila_Ebrahimi (6).jpg

Leila_Ebrahimi (25).jpg


Leila_Ebrahimi (10).jpg

عکس‌ها از لیلا ابراهیمی- میلاد مختاری