pull-icon
logo-mobile
avatar

نام و نام خانوادگی

حساب کاربری

Dashboard

خروج

اخبار > گزارش تصویری بیست و هشت سال  «از نشریه تصویر تا جشن تصویر سال»تصاویر را اینجا ببینید:


ماهنامه تصویر از دی‌ماه ۱۳۷۱، توسط سیف‌اله صمدیان به‌عنوان صاحب امتیاز و سردبیر و با همکاری زنده‌یاد مرتضی ممیز و محمود کلاری به‌عنوان نشریه تخصصی هنرهای تصویری در ایران راه‌اندازي و تا سال ۱۳۸۱ به‌صورت ماهنامه منتشر شد.
این نشریه از سال ۱۳۸۱ تاکنون و پس از برگزاری هفت دوره نمایشگاه سالانه جشن تصویر سال به‌صورت نشریه تصویر سال منتشر می‌شود که دربر گیرنده‌ی آثار به‌نمایش درآمده در جشن تصویر سال به‌همراه رویدادهای مهم ایران و جهان در یک‌سال گذشته است.
جشن تصوير سال كه به اعتقاد مطبوعات و رسانه‌هاي داخلي بزرگ‌ترين گردهمايي تصويري در ايران است در پانزدهمین دوره که از سوم تا بيست‌وچهارم اسفند ماه برگزار می‌شود، همچون دوره‌هاي گذشته، در كليه فضاهاي نمايشگاهي خانه هنرمندان پذيراي هنرمندان عكاس، فيلم‌ساز، طراح گرافيك و كاريكاتوريست خواهد بود.

بخش عكس
در اين بخش آثار برگزيده عكاسان در رشته‌های خبری، مستند اجتماعی، ورزشی، هنر و هنرمندان و نگاهی دیگر (خلاقه) به‌همراه بخش ویژه هر سال ارائه مي‌شود.

بخش گرافیک و کاریکاتور
دو بخش گرافیک و کاریکاتور هرسال با موضوع آزاد و با شركت هنرمندان شاخص و شناخته‌ شده‌ي در اين زمينه برگزار می‌شود. در اين بخش آثار جوانان زیر ۲۵ سال نیز با نظر هیات داوری معرفی شده ازسوي انجمن‌هاي مربوطه و گروه‌های آزاد کاریکاتور انتخاب و به نمایشگاه راه مي‌يابند.

جشنواره فیلم تصویر
جشنواره فیلم تصویر، هم‌زمان با نمایشگاه تصویر سال، در سالن‌هاي بتهوون و ناصري خانه هنرمندان ايران برگزار می‌شود.
کلیه‌ی فیلم‌های غیرتجاری شامل فیلم‌های مستند، کوتاه داستانی، تجربی، انیمیشن، ویدئو آرت و فیلم‌های مربوط به زندگی و آثار هنرمندان و نیز پشت صحنه کار آن‌ها که از خلاقیت هنری برخوردار باشند، در این جشنواره عرضه مي‌شوند.

جایزه‌ی ویژه جوانان زیر ۲۵ سال: 
همواره یکی از ویژگی‌های برجسته گردهم‌آیی بزرگ تصویر سال غیررقابتی بودن آن بوده است. با اين حال در در ادامه رویکرد ویژه به جوانان، جایزه جوانان زیر ۲۵ سال به‌یاد و نام محسن رسول‌اف - هنرمند جوانی که سال ۸۷ در سانحه سقوط هواپیما درگذشت - در رشته‌های عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم، از طریق آرای هيات داوری خاص هر رشته اهدا مي‌شود. این جایزه به‌منظور شناسایی و تشویق استعدادهای جوان کشور، در رشته‌های مختلف هنرهای تصویری درنظر گرفته شده است.

تعداد هنرمندان شركت كننده در دوره‌هاي مختلف با سير صعودي قابل توجهي همراه بوده است به نحوي كه اين تعداد، از نخستین دوره‌ی برگزاری به‌ترتیب  با ۱۶۰، ۲۲۰، ۲۷۰، ۳۵۰، ۵۵۰، ۱۳۹۰، ۱۶۰۰، ۲۵۰۰، ۲۷۰۰، ۲۹۰۰،  هنرمند در دوره‌های اخیر گردهم‌آیی بزرگ تصویر سال به بیش از سه هزار نفر رسید.