pull-icon
logo-mobile
avatar

نام و نام خانوادگی

حساب کاربری

Dashboard

خروج

اخبار > آغاز نوزدهمین جشنواره فیلم تصویر؛ بیست سالگی جشنواره فیلم تصویر با رقابت بین‌المللی فیلم‌های تك نفره

سیف‌اله صمدیان دبیر جشن تصویرسال و جشنواره فیلم تصویر در آیین افتتاحیه جشن نوزدهم خبر داد:
بیست سالگی جشنواره فیلم تصویر با رقابت بین‌المللی فیلم‌های تك نفره همراه است
روز جمعه ششم اسفند ۱۴۰۰ نوزدهمین جشن تصویرسال در خانه هنرمندان ایران آغاز به كار كرد.
آیین افتتاحیه كوتاه این گردهمایی بزرگ هنرمندان، با دابسمش روشن نوروزی روی تک‌گویی معروف بهمن مفید در فیلم قیصر ساخته و به تصویر سال اهدا شده بود، پخش شد.
سیف‌اله صمدیان نیز با خوش‌آمدگویی به حضار ضمن قدردانی از كسانی كه در برپایی این گردهمایی بزرگ نقش داشته‌اند و تكریم نام كسانی كه در سال‌های گذشته همراه تصویر بوده و هم‌اكنون در میان ما نیستند از كامبیز درم‌بخش كه هر ساله به عنوان داور بخش كارتون در تصویرسال حضور داشت یاد كرد. وی همچنین از مهرداد ذوالنور، فرشته طائرپور، ایران درودی و عطا امیدوار به عنوان یاوران همیشگی یاد كرد.

دبیر جشنواره فیلم تصویر در ادامه خبر داد كه از سال آینده جشنواره فیلم تصویر بین‌المللی خواهد بود و گفت: امسال به پیشنهاد سهند پسر اولم كه می‌دانست چقدر نسبت به فیلم‌هایی كه توسط یك نفر فیلمبرداری، كارگردانی، تدوین و ساخته می‌شود علاقه دارم، جایزه ویژه‌ی دبیر خواهیم داشت و یكی از آثاری كه امسال با این شكل به دبیرخانه رسیده و در بخش آزاد یا جوان به نمایش درمی‌آید، به عنوان برگزیده معرفی خواهد شد. همچنین از سال آینده این آثار در جشنواره تصویرسال صاحب بخش مجزایی خواهند بود و به صورت بین‌المللی و فراخواندن آثار دیگر فیلم‌سازان گوشه گوشه دنیا بخش فیلم‌های one man army یا به اصطلاح «لشکر یك نفره» را خواهیم داشت. 

صمدیان درباره‌ی فیلم «كیارستمی مشغول كار است» نیز گفت: نام این فیلم برگرفته از عنوان فیلم «كارگران مشغول كارند» است كه عباس كیارستمی آن را نوشته و توسط مانی حقیقی ساخته شد. من بیش از آن كه كارگردان این فیلم باشم، طراح آن هستم. چرا كه بخش‌هایی از آن شامل پشت صحنه‌ فیلم‌های كیارستمی و ماكتی است كه برای طعم گیلاس ساخته است. بخش‌های از تصاویر این فیلم برای اولین بار است كه اساساً به نمایش در می‌آید. اثری ۵۵ دقیقه‌ای که منتخبی از فیلم‌های پشت صحنه «شیرین» و «کپی برابر اصل» به کارگردانی زنده‌یاد حمیده رضوی و فیلم «سوهانک» (پیش تولید طعم گیلاس) ساخته بهمن کیارستمی.


آیین افتتاحیه كوتاه جشن تصویر سال با دابسمش جذاب فیلم قیصر که توسط روشن نوروزی ساخته شده بود و این صحبت‌های كوتاه و نمایش فیلم به پایان رسید.
علاقه‌مندان به بازدید از آثار جشنواره تصویرسال می‌توانند هر روز از ساعت ۱۴ تا ۲۰ به خانه هنرمندان ایران واقع در خیابان ایرانشهر، انتهای خیابان موسوی مراجعه کنند. این جشنواره تا روز ۲۶ اسفند ۱۴۰۰ و تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ برپا خواهد بود.


همچنین ۱۲۰ فیلم منتخب بخش آزاد و ۳۸ فیلم پذیرفته شده بخش جوان در سئانس‌های بین ساعت ۱۳ تا ۱۸ به نمایش در سالن شهناز به نمایش درخواهند آمد. برای اطلاع دقیق از جدول نمایش روزانه و همچنین دیدن تیزرهای این آثار می‌توانید به اینستاگرام تصویرسال به نشانی https://www.instagram.com/tassvirsal/ مراجعه فرمایید.سمانه رستمی به خوش‌آمدگویی پرداخت و خبر داد كه جشنواره نوزدهم تصویر سال با یك تغییر اساسی همراه خواهد بود و از امروز تا آخرین روز برگزاری تصویرسال، او قبل از هر سئانس به معرفی آثار پرداخته و فرصتی نیز به فیلم‌ساز داده می‌شود تا به معرفی خود و اثرش بپردازد.