pull-icon
logo-mobile
avatar

نام و نام خانوادگی

حساب کاربری

Dashboard

خروج

اخبار > گزارش نشست؛ چراغ بیستمین جشن تصویر سال برای اهالی رسانه روشن شد

چراغ بیستمین جشن تصویر سال برای اهالی رسانه روشن شد.
صبح امروز اول اسفند از ساعت 11 در نشستی با حضور سیف‌اله صمدیان - دبیر جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر - بعد از تشریح برنامه‌های تصویر سال در بیستمین سال برگزاری، خبرنگاران و اهالی رسانه در حوزه فرهنگ و هنر نمایشگاه تصویر سال را افتتاح کردند.
به گزارش دبیرخانه تصویر سال، این نخستین‌بار بود که گشایش نمایشگاه تصویر سال صرفا با حضور خبرنگاران اتفاق می‌افتاد و سیف‌اله صمدیان، تور نمایشگاه را برای آنها از گالری ممیز با تشریح آثار پوستر و کاریکاتور از نسلی که مرتضی ممیز و محمد احصایی نورالدین زرین‌کلک و... بهمن عبدی، احمد عربانی، کامبیز درم‌بخش و... سرآمد، تا جوان‌هایی که در سال‌های اخیر آثارشان منتخب داوران بود، آغاز کرد. دوره‌های مختلف تاریخی در عرصه سیاسی، اجتماعی، ورزشی و هنر ایران در دو دهه‌ی گذشته‌ با تصاویری از عکاسان معاصر و نیز تصاویر ماندگاری از عکاسان خبری با موضوع شهر تهران از انقلاب و جنگ 532 قاب در بخش مرور آثار بیست ساله، مرور شده است و در بخش فیلم، 140 اثر برنده جایزه جوانان زیر 25 سال و بخش ویژه تهران، در بخش مسابقه عکس‌های موبایلی از میان پنج هزار اثر رسیده، 300 قاب چاپ‌شده روی دیوار و حدود دویست اثر به‌صورت مالتی‌مدیا ارایه شده است.
صمدیان در نشست خبری بعد از ارایه گزارش آماری از شرکت‌کنندگان و آثار ارایه‌شده به بزرگداشت‌هایی اشاره کرد که در آیین پایانی تصویر سال – یازده اسفند ماه جاری- برگزار خواهد شد. در ستایش تصویر از رخشان بنی‌اعتماد، مریم زندی، ابراهیم حقیقی و جواد علیزاده تجلیل خواهد شد. این هنرمندان داوران بخش مسابقه عکس‌های موبایلی نیز خواهند بود.
به مسوولان فرهنگی و تصمیم‌گیران کشور توصیه کرد با وجدانتان بیایید و در این نمایشگاه دور بزنید و در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره‌ی ادامه برگزاری تصویر سال با وجود تنگناهای اقتصادی و اجتماعی تاکید کرد، نسل ما با شما متفاوت است. ما از دهه‌هایی آمده‌ایم که پوست کلفتی داریم و به ریشه‌های فرهنگ امیدواریم. آنچه ما را پیش می‌برد همه‌اش این نیست که دلمان می‌خواهد بلکه استعداد نسلی جوان است. بی‌اغراق جزو معدود کشورهایی هستیم که جوانان‌مان که در همه‌ی شاخه‌های هنری در جهان سربلندیم؛ اما چرا از داخل چراغمان خاموش است.
دبیرجشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر در پاسخ به پرسش دیگری درباره اسپانسرهای برگزاری جشن تصویر سال، تصریح کرد: ما امسال هیچ اسپانسر مالی نداریم، شاید می‌توانستیم داشته باشیم اما نخواستیم زیر دینی باشیم و جز حضور معنوی خانه هنرمندان ایران، هیچ حمایتی نداریم او در عین حال با ابراز نگرانی از وضعیت اقتصادی خانه هنرمندان ایران خبر داد قرار است گلریزانی برای این مجموعه فرهنگی نیمه اسفندماه جاری برگزار می‌شود، در حالی که وظیفه شهرداری است که از این نهاد فرهنگی حمایت کند.
بیستمین نمایشگاه جشن تصویر سال در همه‌ی بخش‌ها تا ساعاتی دیگر آغاز می شود و نمایش آثار هر روز به جز شنبه‌ها برقرار است. جشنواره فیلم تصویر هم از امروز ساعت نوزده با نمایش همزمان فیلم کیارستمی مشغول کار است، در دو تالار شهناز و ناصری آغاز خواهد شد.
تماشای همه‌ی فیلم‌های جشنواره فیلم تصویر برای عموم آزاد و رایگان است.